Η Φέγενοορντ απέδρασε με “τρίποντο” από την Λισαβόνα (highlights)

Στην Λισαβόνα οι “αετοί” θέλησαν να γίνουν αυτοί που θα επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με αντίπαλο την Φέγενοορντ. Οι Ολλανδοί προτίμησαν να μείνουν στις γραμμές και να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, καθώς το έκαναν πράξη με τον Ουέντα στο 12ο λεπτό.

Οι Πορτογάλοι δεν ήταν καλοί στο ματς, καθώς δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις για γίνουν απειλητικοί. Εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα, μιας και Μιλαμπό σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του Τρουμπίν στο 33′ για το 2-0 της Φέγενοορντ στο “Ντα Λουζ”. Το σκορ του πρώτου μέρους δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους Ολλανδούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πρίσκε δεν έριξε ρυθμό, καθώς απείλησε και πάλι σκοράροντας με τον Τράουνερ, αλλά ο VAR το ακύρωσε για οριακό offside. Η συνέχεια δεν ήταν ιδανική για τους Ολλανδούς καθώς δέχτηκαν την μείωση του σκορ από τον Αρτούκογλου στο 66′, βάζοντας προβλήματα για την συνέχεια της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και είχαν πολλές στιγμές για να ισοφαρίσουν, αλλά σε καμία από αυτές δεν στάθηκαν τυχεροί για να ισοφαρίσουν. Αντίθετα στις καθυστερήσεις οι παίκτες της Φέγενοορντ έκαναν το 3-1 και πάλι με τον Μιλαμπό, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα και την νίκη για την Ολλανδική ομάδα, όπου έφτασε τους έξι βαθμούς σε τρεις αναμετρήσεις στην League Phase του Champions League, όσους έχει και η Μπενφίκα.

ΓΚΟΛ: 66′ Αρτούκογλου / 12′ Ουέντα 33′ Μιλαμπό
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: / 39′ Τίμπερ, 44′ Μπουένο