Η Ατλέτικο έστειλε… μήνυμα και επέστρεψε στην 3η θέση

Σε μία από τις καλύτερες – αν όχι την καλύτερη – εμφανίσεις της στη φετινή σεζόν, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε συνέτριψε με το εμφατικό 6:1 τη Σεβίλλη στο “Wanda Metropolitano”, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga.

Το ξεκίνημα ήταν… εκρηκτικό για τους γηπεδούχους και άνηκε απόλυτα στον Μέμφις Ντεπάι. Ο Ολλανδός συνεργάστηκε με τον Αντουάν Γκριζμάν στο 23′ με αποτέλεσμα να βγει απέναντι από τον Μπόνο και να πλασάρει εύστοχα για το 1:0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάρκος Γιορέντε δημιούργησε και ο 29χρονος εκτέλεσε, διπλασιάζοντας τα προσωπικά αλλά και ομαδικά τέρματα. Στο 39΄ήρθε η μείωσε από τον Γιουσέφ Εν Νεσίρι, μετά από εξαιρετική πάσα του Παπέ Γκέιγ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε… περίπου όπως το πρώτο, με τον Γκριζμάν να συνεργάζεται με τον Κόκε και να κάνει το 3:1 με μακρινό σουτ. Οι Μαδριλένοι όμως, δεν σταμάτησαν εκεί, μιας και ο Γιανίκ Καράσκο διεύρυνε ακόμα περισσότερο την… διαφορά των τερμάτων στο 69′. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Ιβάν Ράκιτιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά να αστοχεί. Στο 76′ ο Αλβάρο Μοράτα πέτυχε το πέμπτο γκολ της ομάδας του και στο 90’+2′ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 6:1. Στο 81′ ο Γκέιγ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πλέον, η Ατλέτικο είναι μόνη τρίτη στη βαθμολογία, έχοντας 45 βαθμούς, στο -7 από την συμπολίτισσα Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας ματς περισσότερο. Ταυτόχρονα, η Σεβίλλη έμεινε στην 16η θέση με 25 πόντους, μόλις έναν παραπάνω από την 18η Ρεάλ Βαγιαδολίδ.

ΓΚΟΛ: 23′, 26′ Ντεπάι, 53′ Γκριζμάν, 69′ Καράσκο, 76′, 90’+2′ Μοράτα – 39′ Εν Νεσίρι

Κίτρινες: 40′ Χιμένεθ – 25′, 81′ Γκέιγ, 55′ Ακούνια, 81′ Μοντιέλ
Κόκκινη: 81′ Γκέιγ
Δοκάρι:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Καράσκο (86′ Καράσκο), Ερμόσο, Χιμένεθ, Σάβιτς, Γιορέντε (78′ Ντόχερτι), Λεμάρ (64′ Μπάριος), Βίτσελ, Κόκε (78′ Σαούλ), Ντεπάι (64′ Μοράτα), Γκριζμάν

Σεβίλλη (Χόρχε Σαμπάολι): Μπόνο, Ακούνια, Γκουντέλι, Νιανζού, Μοντιέλ (86′ Νάβας), Γκέιγ, Χορδάν, Ράκιτιτς (78′ Ράκιτιτς), Οκάμπος (86′ Μιρ), Σούσο (60′ Τόρες), Εν Νεσίρι (78′ Χιλ)