Η “αστεράτη” Μονακό… καταδίκασε την Κλερμόν

Οι “πρίγκιπες” ήταν από το πρώτο λεπτό κυρίαρχοι και κατάφεραν να προηγηθούν στο 16′, χάρη σε προσπάθεια του Μιναμίνο. Οι φιλοξενούμενοι όμως έφεραν ψυχρολουσία, μιας και με την πρώτη τους ευκαιρία ισοφάρισαν στο 34′ με τον Μουχαμέντ Τσαμ. Ωστόσο, το κλίμα άλλαξε γρήγορα, όταν τρία λεπτά αργότερα ο Εμπολό πέτυχε το 2-1. Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν ήταν πολύ διαφορετική, με τον Μπεν Γιέντερ να κάνει το 3-1 στο 57′. Ο ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ, βάζοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 87′.

Κάπως έτσι η 2η Μονακό έφτασε στους 61 πόντους και εξασφάλισε ότι -στη χειρότερη- θα αγωνιστεί στα προκριματικά του επόμενου Champions League. Από την άλλη, η Κλερμόν έμεινε τελευταία με 25 βαθμούς, αποχαιρέτησε την απευθείας σωτηρία και σε περίπτωση που νικήσει αργότερα η 16η Μετς θα υποβιβαστεί άμεσα στη Ligue 2.