H Μπάγερν σόκαρε την Ρεάλ | Μεγάλες νίκες για Μακάμπι και Μπασκόνια

ΜΠΑΓΕΡΝ- ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 97-89

Από το πρώτο λεπτό το ματς είχε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, αλλά χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Η Ρεάλ ολοκλήρωσε την α’ περίοδο προηγούμενη με 29-26. Οι Γερμανοί βρέθηκαν στο -5, αλλά αντέδρασαν άμεσα. Πίεσαν στην άμυνα, έκοψαν τον γρήγορο ρυθμό των Ισπανών και αμέσως ανέλαβαν τα «ηνία» του ματς. Κάνοντας ένα σερί 13-0 προηγήθηκαν 39-31, καταφέρνοντας να διατηρούν προβάδισμα και διαφορά. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ρεάλ πάτησε… γκάζι, βελτίωσε την άμυνά της και γρήγορα δημιούργησε διψήφια διαφορά υπέρ της, με 66-56, με την Μπάγερν να μην βρίσκει λύσεις και να μπαίνει στο τέταρτο 10λεπτο από το -9, 73-64. Παρά την πίεση των Μαδριλένων, η Μπάγερν κράτησε το προβάδισμα και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-29, 52-51, 64-73,97-89

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χέρμπερτ): Βάιλερ-Μπαμπ, Ντα Σίλβα 4, Έντουαρτνς 14 (1/9 τρίποντα), Γκίφαϊ 6, Φόγκτμαν 19 (5/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Νέιπιερ 25 (4/5 τρίποντα), Λούτσιτς 9 (3 ριμπάουντ), Ομπστ 0, Χάρις, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 11 (1/3 τρίποντα), Μαντάρ

ΡΕΑΛ (Ματέο): Αμπάλδε 3, Καμπάσο 19 (3/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Ρατάν-Μέις 12 (1/3 τρίποντα), Γκονζάλεζ, Μούσα 18 (2/5 τρίποντα), Ντεκ 11 (5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2, Ιμπάκα 9 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 12 (9 ριμπάουντ), Γιουλ 3, Φελίζ, Εντιαγέ

ΜΑΚΑΜΠΙ- ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 89-82

Δυνατές μάχες και ξέφρενο ρυθμό είχε το ματς από την έναρξή του. Με τις άμυνες να περνούν σε δεύτερη μοίρα, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να αλλάζουν “χέρια” στο προβάδισμα. Το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με τους Γάλλους να προηγούνται με 31-24, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην άμυνα. Η εικόνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο και στο ημίχρονο η Βιλερμπάν είχε “ελαφρύ” προβάδισμα 52-51. Μακάμπι και Βιλερμπάν “πάλευαν” φάση- φάση και να δίνουν “μάχη” για το προβάδισμα, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με σκορ 71-71. Η Βιλερμπάν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κατάφερνε να κρατάει το προβάδισμα στο Βελιγράδι, με τους τυπικά γηπεδούχους να μην έχουν απαντήσεις στο γρήγορο ματς των Γάλλων. Η “ομάδα του λαού” βρήκε δύο μακρινά σουτ από Μπλατ και Ντι Μπαρτολομέο για το 83-82 στο 38′. Ο Ισραηλινός γκαρντ έβγαλε ακολούθως την 11η ασίστ του, για να καρφώσει ο Χορντ, γράφοντας το 85-82 στα 69″ πριν το φινάλε. Ο Μπλατ σέρβιρε μία ακόμα τελική πάσα στον Χορντ με 30″ στο χρονόμετρο και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς, με τον Ισραηλινό να κάνει μαγικό παιχνίδι με 21 πόντους και 12 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-31, 51-52, 71-71, 89-82

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Χορντ 15 (4 ριμπάουντ), Λόιντ 15 (1/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Κάμπα , Μένκο , Σόρκιν 7 (0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ρέιμαν, ΝτιΜπαρτολομέο 2 (2/3 τρίποντα), Ριβέρο 11 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντολφ 8 (6 ριμπάπουντ, 2 λάθη) , Γιοκουμπάιτις 4 (2 ασίστ) , Μπλατ 21 (4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 12 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Χάρισον 5 (1) , Λι 12 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Καχούντι , Μάλεντον 11 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λοβέρν 17 (7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα) , Τζάκσον 5 (1) , Ντε Κολό 5 (4 ασίστ) , Σακό 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάιτι 3 (1), Εντζάι 8 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη) , Μπλακ 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ- ΠΑΡΤΙΖΑΝ 88-82

Η Μπασκόνια μπήκε φουριόζα στο ματς και με τον Λουβαβού Καμπαρό να βρίσκει σκορ, πήρε προβάδισμα με 9-3, σχεδόν στα μισά της α’ περιόδου. Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Ομπράντοβιτς ανέβασε στροφές, έγινε πιο πιεστική στην άμυνα και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο πήρε «κεφάλι» στο σκορ, για να κλείσει το 10λεπτο προηγούμενη με 17-16. Η Μπασκόνια προσπέρασε με 18-17, αλλά η Παρτίζαν είχε βρει ρυθμό και σταθερά κρατούσε ένα προβάδισμα, αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας υπέρ της, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους Σέρβους προηγούμενους με 38-32. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έγιναν πιο αποτελεσματικοί, αλλά η Παρτίζαν κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ, έστω και ισχνό, με 60-59. Η… σκυλομαχία συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και οι Σέρβοι να προηγήθηκαν με 69-64, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και πήραν “κεφάλι” στο σκορ με 73-72, 5′:44” πριν το τέλος. Η Μπασκόνια έδειξε να “αγκαλιάζει” την νίκη όταν 1:30” πριν το τέλος προηγήθηκε με 80-74, αλλά το καλάθι του Ντέιβις έδωσε “ανάσα” στους Σέρβους, με τον Χολ όμως να απαντάει. Τελικά οι Βάσκοι κράτησαν μέχρι το τέλος, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 88-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 32-38, 59-60, 88-82

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Λάσο): Χάουαρντ 17 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σεντεκέρσκις 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Λουγαγού-Καμπαρό 15 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάραμαζ 2, Φόρεστ 10 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο σε 6:55), Ντιοπ 2, Μπάλντουιν 7 (1), Χολ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μονέκε 13 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 20 (5/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Λούντμπεργκ 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Τζόουνς 4 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νιλικίνα 3 (1), Μαρίνκοβιτς 11 (3), Μπράουν 4 (2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόνγκα 8 (0/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζόουνς 22 (9/10 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ)