Γύρισε από την… κόλαση και επέστρεψε στην κορυφή!

Παρ’ ότι βρέθηκε στο -15 σε δύο διαφορετικά χρονικά σημεία του αγώνα, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση… πρωτοπόρου και με ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο, πέρασε από το “Λα Φοντέτα” με 92-85.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε μία μεγάλης σημασίας νίκης και έμεινε ξανά μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 18-7. Από την άλλη, η Βαλένθια έπεσε στο 13-12 και ισοβαθμεί πλέον με Μπασκόνια, Παρτίζαν, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ζαλγκίρις Κάουνας. Ο Κώστας Παπανικολάου (22 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ο Σάσα Βεζένκοφ (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και ο Τόμας Γούοκαπ (13 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα) ξεχώρισαν και ουσιαστικά… χάρισαν στους Πειραιώτες το θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με… το πόδι πατημένο στο γκάζι και χάρη στην ευστοχία τους πίσω από τα 6.75μ. έφτασαν γρήγορα στο 10-4. Ο Αϊζάια Κέιναν με ένα προσωπικό σερί μείωσε στον πόντο (10-9), αλλά η Βαλένθια απάντησε με 8-0 και έφτασε στο “double score” (18-9). Οι Ισπανοί προηγήθηκαν έως και με 15 πόντους (25-10), όμως με πρωτεργάτη τον Κώστα Παπανικολάου και τους εννέα του πόντους, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει (25-25) μέσα σε λίγα λεπτά. Το σερί απαντήθηκε με… νέο σερί (10-0) και η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού ξέφυγε ξανά με διψήφια διαφορά (35-25). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ασταθείς και μάλιστα έφτασαν ξανά στο -15 (45-30), μετά από μακρινό τρίποντο του Κλέμεν Πρέπελιτς. Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα… εμφανίστηκαν στο παρκέ. Με τον Τόμας Γουόκαπ να τους οδηγεί, έκαναν ένα σερί 15-5 και ισοφάρισαν εκ νέου (50-50). Ο Τεξανός γκαρντ ήταν… άφαντος στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά στη συνέχεια κυριάρχησε. Μέσα σε περίπου επτά λεπτά έφτασε τους 13 πόντους, με την ελληνική ομάδα να βρίσκεται πλέον στο +5 (59-54). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Σακιέλ ΜακΚίσικ, ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (65-58) για τους Πειραιώτες.

Η διακοπή πριν την έναρξη της τελευταίας περιόδου δεν επηρεάσε καθόλου τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι με ένα κάρφωμα του Βεζένκοφ και δύο τρίποντα από τους ΣλούκαΠαπανικολάου έφτασαν στο +15 (73-58). Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 11-2 για να… επιστρέψουν εκ νέου (75-69). Ο Πρέπελιτς έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να γίνει ξανά ντέρμπι το ματς, αλλά ο Βεζένκοφ έβαλε δύο μεγάλα σουτ, επαναφέροντας τη διαφορά στο +11 (80-69). Τα τελευταία τρία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό εν τέλει να επικρατεί με 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92