Φενέρμπαχτσε- Παναθηναϊκός 59-62: Παπαγιάνης έκοψε, Μέικον εκτέλεσε

Ο Ντάριλ Μέικον με τρίποντο στο τέλος έδιωξε την τελευταία θέση από τον Παναθηναϊκό και έδωσε ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 62-59 της Φενέρμπαχτσε κι έκλεισε με χαμόγελα την Euroleague πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Με αυτή τη νίκη στην Πόλη, ο Παναθηναϊκός απέφυγε την τελευταία θέση στη βαθμολογία αλλά κυρίως πήρε ψυχολογία πριν από το μεγάλο αγώνα της Δευτέρας (11/4) που θα κρίνει την πρώτη θέση στην Basket League. Το τρίποντο του Ντάριλ Μέικον στην εκπνοή (σχεδόν) ολοκλήρωσε την εξαιρετική παρουσία των πράσινων στην τελευταία περίοδο που πέτυχαν την ανατροπή ενώ πιο πριν ο Παπαγιάννης κυριαρχούσε στις ρακέτες κι έσπρωξε τον Παναθηναϊκό στην ανατροπή.

Μεγάλη εμφάνιση και για τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Χωρίς Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός και με τον Σαντ Ρος εκτός για το μεγαλύτερο διάστημα!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ καλά στον αγώνα και είχε ισορροπία αμυντικά κι επιθετικά. Με σερί 10-0 προηγήθηκε με 14-7 ενώ απέμεναν 4’30’’ για το τέλος της πρώτης περιόδου έχοντας πολύ καλό inside game με τον Παπαγιάννη. Με 6/8 σουτ οι «πράσινοι» κι αντίστοιχα (3/10 οι γηπεδούχοι) είχαν τον έλεγχο στο διάστημα αυτό.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +2 (σκορ 22-20) και είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (7/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα) αλλά και σπουδαία δημιουργία (8 ασίστ με τον Παπαπέτρου να έχει τις μισές). Όμως τα 5 επιθετικά ριμπάουντ της Φενέρμπαχτσε προκαλούσαν ζημιά στην ελληνική άμυνα. Μαζί με τον Πιέρια Χένρι ο οποίος με 10 πόντους ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης των Τούρκων.

Ο Παναθηναϊκός είχε Παπαπέτρου για όλες τις δουλειές

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε πολύ καλή δουλειά όταν ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 28-23 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και 32-25 περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα στο τέλος του 20λεπτου με 38-32 βασιζόμενοι στην καλή τους άμυνα αλλά και στις στοχευμένες επιθέσεις όπου διάβασαν όλες τις καταστάσεις στη ρακέτα της Φενέρμπαχτσε όπως αποδεικνύουν και τα 12/17 δίποντα. Η πολύ καλή δημιουργία (12 ασίστ, με Παπαπέτρου και Μέικον να έχουν από 4) ήταν επίσης αξιοσημείωτη

Με λίγο περιορισμό στα επιθετικά ριμπάουντ της Φενέρμπαχτσε (συνολικά 8) θα μπορούσε η διαφορά να είναι ακόμα μεγαλύτερη. Και παρά το πρόβλημα με τον τραυματισμό του Χάουαρντ Σαντ Ρος ο οποίος είχε ενόχληση στον δικέφαλο μηριαίο του δεξιού του ποδιού. Ο Κουβανός θα υποβληθεί σε εξετάσεις στην Αθήνα.

Επιθετική καθίζηση στο τρίτο δεκάλεπτο

Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να ανεβάσει την πίεση στην άμυνά της ενώ επιθετικά επεδίωξε με τον Βέσελι να δημιουργήσει φθορά στην ελληνική ομάδα. Με 3’22’’ να απομένουν για το τέλος της 3ης περιόδου μείωσε σε 44-41 ενώ ο αγώνας πήγαινε σε πιο χαμηλό ρυθμό με τις άμυνες να παίζουν κυρίαρχο ρόλο.

Οι «πράσινοι» είχαν μεγάλο θέμα στο σκορ πλέον όταν η Φενέρμπαχτσε πέρασε μπροστά με 45-44 (3/13 σουτ μέχρι εκείνο το σημείο αλλά και 4 λάθη) και με 48’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με επιμέρους σκορ 15-2 σε 5’27’’ οι Τούρκοι μετέτρεψαν το 34-42 σε 49-44 στο τέλος του τριτου δεκαλέπτου

Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει πλέον τον έλεγχο του αγώνα ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε τόσα λάθη (5) όσα σχεδόν είχε κάνει σε ένα ημίχρονο (συνολικά 6) ενώ περιορίστηκε στους 6 πόντους.

Οι «πράσινοι» όμως έβγαλαν αντίδραση στο σημείο που η Φενέρμπαχτσε έδειχνε ότι είχε πάρει τα ηνία του αγώνα (56-48 στο 33’).

Μείωσαν σε 56-53 στα μισά της τέταρτης περιόδου και έδειχναν ικανοί να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα.

Ο Παπαγιάννης σήκωσε τον Παναθηναϊκό

Επέμεναν να «πιέζουν» τους γηπεδούχους και 2’ πριν το τέλος μετά από κλέψιμο του Παπαγιάννη (58-55) είχαν τη δυνατότητα να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο και να απειλήσουν κάτι που κατάφεραν με τον διεθνή σέντερ να ολοκληρώνει την αμυντική του προσπάθεια.

Κι όχι μόνο αυτό. Με το τέταρτο μπλοκ του στον Χένρι έδωσε στον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να βρει επίθεση αλλά και σκορ και να περάσει μπροστά 59-58 με 1’20’’ για το τέλος!

Ο Βέσελι είχε 1/2 βολές και ισοφάρισε (59-59), ο Μέικον με τον Παπαγιάννη δεν έβγαλαν καλή επίθεση αλλά ούτε η Φενέρμπαχτσε βρήκε στόχο.

Ο Ντάριλ Μέικον με τρίποντο και με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο να απομένει χάρισε μια νίκη γοήτρου στον Παναθηναϊκό που απέφυγε την τελευταία θέση της βαθμολογίας κι έκλεισε με ένα χαμόγελο ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Πιερ 9, Μπαρτέλ, Βέσελι 20, Φλόιντ 4, Χαζέρ, Μαχμούτογλου 2, Σταρκς, Χένρι 16, Πολονάρα 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 12, Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 21, Σαντ Ρος 3, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης, Γουάιτ 2, Χουγκάζ, Έβανς 8, Μαντζούκας