Επιβλητικός ΠΑΟΚ, πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ στη Μίκρα (highlights)

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, 10-10. Ο “δικέφαλος του βορρά” στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκε τα καλά σερβίς της Μπάκα, παίρνοντας διαφορά, 14-11. Οι “ασπρόμαυρες” συνέχισαν να πιέζουν την υποδοχή των αντιπάλων, αυξάνοντας την διαφορά, 16-12. Στην τελική ευθεία, η διαφορά μπορεί να μειώθηκε, 20-18, ωστόσο με Μπάκα και μπλοκ την Βαν Ντε Βίβερ, ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά ασφαλείας, 22-18. Οι γηπεδούχες διατήρησαν την διαφορά υπέρ τους, και έτσι με 25-19 έκαναν το 1-0.

Δυναμικά ξεκίνησε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας μικρή διαφορά στους πρώτους πόντους, 8-6. Με σταθερά καλή εικόνα, οι Θεσσαλονικιές αύξησαν την διαφορά, 12-8, την οποία διατήρησαν και στα μέσα, 17-13. Στην τελική ευθεία, με εκπληκτική απόδοση πήραν σαφέστατη διαφορά, 20-14. Στη συνέχεια απλώς επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους κι έτσι με 25-17 έκαναν το 2-0, κόντρα σε μία ΑΕΚ που έμοιαζε να βρίσκεται πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί από την αρχή, έως τα μέσα, 13-13. Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες με 3-0 σερί πήραν προβάδισμα, 16-13, ωστόσο τα πολύ καλά σερβίς της Τερζόγλου, πίεσαν την υποδοχή της ΑΕΚ, και έτσι ο ΠΑΟΚ με 5-0 σερί πήρε και πάλι προβάδισμα, 18-16. Στην τελική ευθεία, οι δύο ομάδες συνέχισαν στην ίδια αφετηρία, 21-21, ωστόσο με Ντρπα και άσσο της Κλέπκου, ο “ΠΑΟΚ “δικέφαλος του βορρά” πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 23-21. Η Γιάσπερ έφτασε τις συμπαίκτριές της στο ματς-μπολ, 24-22, οι αντίπαλες μείωσαν, 24-23, όμωςμε εξαιρετικό πέρασμα της κορυφαίας του αγώνα, Βαν Ντε Βίβερ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης με 25-23 έκανε το 3-0, παίρνοντας δεύτερο σερί τρίποντο.//Α.