Επιβίωσε ο Τσιτσιπάς και συνεχίζει στη Βαρκελώνη

Ο Έλληνας τενίστας παρότι βρέθηκε φάτσα με τον αποκλεισμό με αντίπαλο τον Ακόστα Ντίαζ (έχανε με 5-2 στο tiebreak του τρίτου σετ) κατόρθωσε να προκριθεί στα ημιτελικά του Barcelona Οpen.

O Στέφανος Τσιτσιπάς φάνηκε κουρασμένος πνευματικά και σωματικά στο πρώτο σετ και το έχασε με 6-4, αν και είχε ευκαιρίες για να κάνει break στο τελευταίο game. Βέβαια το νούμερο 7 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε την αντεπίθεσή του στη συνέχεια και χωρίς να δυσκολευτεί σε μεγάλο βαθμό, πήρε το δεύτερο σετ με σκορ 6-3.

Στο τρίτο σετ ο πρωταθλητής του Μόντε Κάρλο χρειάστηκε να υπερβάλλει εαυτόν, για να κερδίσει τον Αργεντινό αντίπαλό, καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 3-1 games, πήρε το προβάδισμα με 5-3, όμως ο Ντίαζ δεν είχε την τελευταία του λέξη.