Ένα ημίχρονο έφτασε στα… κεράσια

Τα κεράσια ίδρωσαν για ένα ημίχρονο και πήραν του τρεις βαθμούς κόντρα στη Σαουθάμπτον, χάρις σε τέρματα των Εβανίλσον, Ουατάρα και Σεμένιο (17′, 32′, 39′) . Οι “Άγιοι” το μόνο που είχαν να επιδείξουν στην αναμέτρηση ήταν το τέρμα του Χάργουοντ-Μπέλις που μείωσε το σκορ σε 3-1.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άγριες διαθέσεις την αναμέτρηση και στο 17ο λεπτό ο Εβανίλσον μετέτρεψε σε ασίστ μια υπέροχη πάσα του Τάβερνιερ γράφοντας το 1-0. Τα “κεράσια” δεν επαναπαύθηκαν στο γκολ που πέτυχαν, νωρίς και στο 32ο λεπτό πέτυχαν και δεύτερο τέρμα όταν ο Κουκ έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στον Ουατάρα και κατέληξε στα δίχτυα των “Αγίων”. Στο 39ο λεπτό η Μπόρνμουθ έβαλε και τρίτο γκολ με τον Σεμένιο να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 3-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανέναρξη του παιχνιδιού οι “Άγιοι” μπήκαν με διάθεση να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση έφτασαν στην μείωση του σκορ με τον Χάργουοντ-Μπέλις να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή κάνοντας το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην αναμέτρηση, ωστόσο η Μπόρνμουθ αμύνθηκε πολύ έξυπνα και κράτησε το υπέρ της σκορ πανηγυρίζοντας έτσι την δεύτερη νίκη στην Premier League.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής της Premier League: