“Δήμιος” των Μαδριλένων η τρομερή Λιλ

Η Λιλ συνεχίζει να ενεργοποιεί “βόμβες” στο φετινό Champions League, αφού επικράτησε με 3-1 της Ατλέτικο μέσα στη Μαδρίτη, για την 3η αγωνιστική της League Phase.

Ο Χούλιαν Άλβαρες εκμεταλλεύτηκε το “δώρο” της άμυνας της Λιλ και άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Η Ατλέτικο δεν κατάφερε να δημιουργήσει ένα υπέρ της μομέντουμ και να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, με την εικόνα να είναι ισορροπημένη. Σόρλοθ και Χιμένεζ απείλησαν σε ένα εκρηκτικό δίλεπτο (32΄-34΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία με τον Ζέγκροβα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Κοσοβάρος εξτρέμ, που είχε περάσει στο ματς αναγκαστικά στη θέση του τραυματία Καμπελά, ήταν και ο παίκτης που ισοφάρισε στο 61ο λεπτό. Λίγο αργότερα, διαδραματίστηκε η φάση του αγώνα, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Λιλ και να μην αλλάζει την απόφασή του ύστερα από ενδελεχή έλεγχο στο VAR, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, σε μια ομολογουμένως περίεργη υπόδειξη. Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ έκανε το καθήκον του από την άσπρη βούλα, έκανε το 1-2 και έφερε “τούμπα” το παιχνίδι στο 74΄. Η Ατλέτικο άσκησε πίεση προσπαθώντας να σώσει έστω τον βαθμό και έχασε μεγάλες ευκαιρίες, με τον Σεβαλιέ να σταματά εντυπωσιακά τον Λίνο και τον Σιμεόνε να αστοχεί από εξαιρετική θέση. Σα να μην έφταναν όλα αυτά, ο Τζόναθαν Ντέιβιντ έβαλε “ταφόπλακα” στις ελπίδες την Ατλέτικο, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο 89΄.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Γκαλάν (77΄Μαντάβα), Μολίνα (77΄Σιμεόνε), Χμένεζ, Βίτσελ, Κόκε, Γκάλαχερ (77΄Λίνο), Ντε Πολ, Άλβαρες, Σόρλοθ (65΄Κορέα), Γκριεζμάν.

Λιλ: Σεβαλιέ, Αλεξσάντρο, Μαντί, Τουρέ (46΄Ντιακιτέ), Γκούντμουντσον, Μενιέ, Μουκάου (87΄Γκόμες), Αντρέ, Καμπελά (16΄Ζέγκροβα), Φερνάντεζ-Πάρδο (88΄Σαχράουι), Μπαγιό (65΄Ντέιβιντ).

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της League Phase: