Bundesliga: Ήττα για Ντόρτμουντ από την «ελληνική» Μπόχουμ – Χαμός στην τετράδα

Ανώδυνη ήττα με ανατροπή υπέστη η Ντόρτμουντ, η Μπάγερν άρχισε να μοιράζει βαθμούς και η μάχη στην τετράδα κορυφώθηκε

Bundesliga: Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έκανε χατ-τρικ, αλλά ακόμα κι έτσι η Μπορούσια Ντόρτμουντ δεν απέφυγε την ήττα από την Μπόχουμ (3-4).

Τι κι αν οι φημολογίες περί αποχώρησης από την Ντόρτμουντ έχουν ενταθεί; Ο Έρλινγκ Χάαλαντ παραμένει«καυτός». Ο Νορβηγός σημείωσε χατ- τρικ στο παιχνίδι κόντρα στην Μπόχουμ, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Κι αυτό διότι η «ελληνική» Μπόχουμ πήρε τεράστιο διπλό στο «Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ». Οι συμπαίκτες του Βασίλη Λαμπρόπουλου προηγήθηκαν με 2-0 μόλις στο πρώτο 8λεπτο (3΄ Πόλτερ, 8΄ Χόλτμαν).

Ωστόσο ο άσος των Βεστφαλών απάντησε με δύο εύστοχες εκτελέσεις από το σημείο του πέναλτι (18′, 30΄).

Μάλιστα, στο 62ο λεπτό, με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, ο 22χρονος ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους. Κι όμως, ο Λοκάντια (81΄) και ο Πάντοβιτς (85΄) με αυτογκόλ έφεραν ξανά τούμπα το ματς.

Μια ανώδυνη ήττα για την Ντόρτμουντ, η οποία έχει καπαρώσει τη δεύτερη θέση.

Bundesliga: «Εκπτώσεις» η Μπάγερν, χαμός στην τετράδα

Την ίδια ώρα και η Μπάγερν Μονάχου γνώριζε την ήττα στην έδρα της Μάιντς (2-1). Μπούρκαρντ (18΄) και Νιακατέ (30΄) έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους, για να απαντήσει ο Λεβαντόφσκι λίγο αργότερα (33΄).

Λογική ήττα, καθώς από τη στιγμή που κατέκτησε το πρωτάθλημα και δεν έχει κίνητρα, η ομάδα της Βαυαρίας έχει ξεκινήσει να σκέφτεται τις καλοκαιρινές διακοπές.

Εκεί όμως που τίποτα δεν έχει τελειώσει είναι η υπόθεση – τετράδα. Κι αυτό διότι η Φράιμπουργκ, σε ένα «τρελό» ματς επικράτησε εκτός έδρας της Χόφενχαϊμ (3-4) και προσπέρασε τη Λειψία στην τέταρτη θέση.

Έτσι το παιχνίδι των «ταύρων» κόντρα στη Γκλάντμπαχ αποκτά χαρακτήρα τελικού για το σύνολο του Τεντέσκο.