Μπρούνο Φερνάντες: «Το να είσαι παίκτης της Γιουνάιτεντ απαιτεί να είσαι έτοιμος να δεχτείς κριτική»

Ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 2-2 από το σημείο του πέναλτι στο 61ο λεπτό και στη συνέχεια έβαλε μπροστά τη Γιουνάιτεντ με ένα μακρινό σουτ 20 λεπτά αργότερα και ενώ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 από την ουραγό της βαθμολογίας.

Η Γιουνάιτεντ είχε δεχθεί έντονη κριτική μετά τον ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας της Κυριακής (21/4) εναντίον της Κόβεντρι, όπου έχασε το προβάδισμα 3-0 για να πάρει τελικά την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Φερνάντες είπε στους δημοσιογράφους ότι οι έντονες απαιτήσεις του να παίζεις σε έναν σύλλογο όπως η Γιουνάιτεντ σήμαινε ότι η νίκη ήταν το μόνο πράγμα που είχε σημασία.

«Μπορείς να είσαι σε μια σειρά αγώνων όπου κερδίζεις εννιά στη σειρά και όταν χάσεις ένα ξέρεις ότι θα δεχτείς κριτική», πρόσθεσε.

«Το να είμαστε στη Γιουνάιτεντ απαιτεί να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι, αυτό είναι μέρος της δουλειάς μας. Αν υπάρχει κάποιος στα αποδυτήρια που δεν το έχει συνηθίσει, θα το συνηθίσει.

Το να είσαι παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απαιτεί να είσαι έτοιμος να δεχτείς τόσο κριτική όσο και επαίνους. Λαμβάνουμε επαίνους όταν κάνουμε καλά πράγματα, οπότε δεν πρέπει να μας ενοχλεί η κριτική».//Λ.