Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 81-72: Στο Βελιγράδι με σούπερ Λαπροβίτολα οι Καταλανοί

Για 2,5 δεκάλεπτα η Μπάγερν Μονάχου έβαλε δύσκολα στη Μπαρτσελόνα, το «βάθος» όμως τελευταίας, της χάρισε τελικά τη νίκη πρόκριση.

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 81-72: Μετά τις Ρεάλ Μαδρίτης και Εφές η Μπαρτσελόνα έγινε η τρίτη ομάδα που προκρίνεται στο Final Four του Βελιγραδίου. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι «άγχωσε» τους Καταλανούς για περίπου 25 λεπτά, όμως στη συνέχεια «μίλησε» το «βάθος» των γηπεδούχων οι οποίοι και τελικά επικράτησαν με αυτό το +9.

Στον ημιτελικό του Βελιγραδίου θα έχουμε «Clasico» καθώς η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έγινε η πρώτη ομάδα που πήγε στο F-4, «σκουπίζοντας» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Στον άλλο φυσικά ημιτελικό, η Εφές (απέκλεισε την Αρμάνι Μιλάνο με μειονέκτημα έδρας) περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Μονακό είναι στο 2-2, με το 5ο παιχνίδι να κάνει τζάμπολ την Τετάρτη (4/5) στις 21:30.

Οσον αφορά το ματς του «Παλάου Μπλαγουγκράνα» η Μπάγερν Μονάχου είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (11-17, 31-37 στο 20′), εκμεταλλευόμενη την πολύ κακή άμυνα των Ισπανών.

Μάλιστα και τα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Βαυαροί, όχι απλά «κρατούσαν», αλλά έβαζαν ακόμη και «τρελά» σουτ, όπως ένα τρίποντο του Γιάραμας (41-42) με «κρεμασμένο» πάνω του τον Μίροτιτς ο οποίος σήκωσε τα χέρια ψηλά όντας… απεγνωσμένος.

Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Σάρας άρχισαν να σφίγγουν την άμυνά τους και άρχισαν να βρίσκουν επιθετικές λύσεις από τους Λαπροβίτολα (κυρίως), Μίροτιτς και Ντέιβις.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε καθοριστικό για την αναμέτρηση (29-15 το επιμέρους σκορ), με τη Μπαρτσελόνα να μπαίνει με «αέρα» 10 πόντων στην τελευταία περίοδο συντηρώντας τη διαφορά έφτασε στη νίκη-πρόκριση με τελικό σκορ.

Ο Χάντερ μείωσε σε 72-65 στα 3,5 λεπτά πριν το τέλος περίπου, όμως ο Μίροτιτς απάντησε άμεσα (74-65) και δίνοντας προβάδισμα 9π.΄στην ομάδα του

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 26 πόντους ενώ 20 πρόσθεσε ο Νίκολας Μίροτιτς. Θετικός και ο Νικ Καλάθης με 10 πόντους και 5 ασίστ.

Από πλευράς Μπάγερν ξεχώρισαν ο Ογκνιεν Γιάραμας με 17 πόντους και ο Οθέλο Χάντερ, όμως δεν είχαν ιδιαίτερη βοήθεια από τους συμπαίκτες τους. Χαρακτηριστικό οι μόλις 6π. που σημείωσε ο ΝτεΣόν Τόμας.

Πάντως οι Γερμανοί κερδίζουν τον άτυπο τίτλο της καλύτερης ομάδας της σεζόν από όσες δεν κατάφεραν να προκριθούν στο Βελιγράδι.

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 81-72

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 31-37, 60-52, 81-72