Άβολη ισοπαλία…

Αργεντινή και Νότια Αφρική σε μια συναρπαστική “μάχη” ήρθαν ισοπαλία 2:2 για τον 7ο όμιλο του Μουντιάλ Γυναικών 2023 σήμερα (28/7) στο Ντάνεντιν, που κράτησε και τις δύο ομάδες “ζωντανές” στη διοργάνωση, αλλά ελαχιστοποίησε τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Αργεντινή έπρεπε “γυρίσει” το 2:0, αφού οι Αφρικανές σκόραραν με τη Λίντα Μοτλχάλο στο ημίωρο και την Τέμπι Κγκατλάνα στο 66ο λεπτό. Η φάση του πρώτου γκολ μάλιστα ελέγχθηκε από το VAR, όπου διαπιστώθηκε ότι η Κγκατλάνα, η οποία έκανε την ασίστ καλυπτόταν από την τελευταία αμυντικό.

Παρά την καλή κυκλοφορία της μπάλας, η Αργεντινή φαινόταν ανίκανη να απειλήσει την Κάιλιν Σουάρτ. Όμως κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το σουτ της Σοφία Μπράουν στο 74ο λεπτό και την κεφαλιά της Ρομίνα Νούνες πέντε λεπτά αργότερα (79′).

Η ισοπαλία αφήνει και τις δύο ομάδες με έναν μόνο βαθμό -τον πρώτο της Νοτίου Αφρικής σε πέντε αγώνες Παγκοσμίου Κυπέλλου– και είναι σχεδόν απίθανο να προκριθούν από έναν όμιλο που περιλαμβάνει επίσης τις Σουηδία και Ιταλία (έχουν από 3 βαθμούς), που παίζουν μεταξύ τους το Σάββατο (29/7).

Η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει πλέον τη Σουηδία την Τετάρτη (2/8), ενώ η Νότια Αφρική παίζει ταυτόχρονα με την Ιταλία, με τις δύο ομάδες να αναζητούν ένα “θαύμα” και μία θέση στη φάση των “16”.//Λ.