Αναστασίου: «Βάσει εικόνας δικαιούμασταν τους 3 βαθμούς»

Ο τεχνικός του Παναιτωλικού, μετά τη νίκη επί του Ιωνικού (1:0), τόνισε πως οι Νικαιώτες δεν απείλησαν τα καρέ του Γκρατερόλ, πέρα από τη φάση του τελευταίο λεπτού και επεσήμανε πως οι Αγρινιώτες χρειάζονταν οπωσδήποτε τους τρεις βαθμούς.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

Αρχικά ανέφερε:

«Ήταν σημαντικό παιχνίδι για εμάς, θέλαμε τη νίκη, ξέραμε ότι δεν θα ήταν εύκολο παιχνίδι και γενικά πρέπει ο κόσμος να συνειδητοποιήσει ότι δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Παίζαμε με μία ομάδα η οποία με την αλλαγή του προπονητή δεν είχε δεχθεί γκολ. Νομίζω ότι στις στιγμές που προσπαθήσαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο, γιατί για εμάς ήταν σημαντικό να παίξουμε ποδόσφαιρο γρήγορα, καταφέραμε να δημιουργήσουμε και συνθήκες και προϋποθέσεις.

Θα έλεγα ότι δεν κινδυνεύσαμε καθόλου από τον αντίπαλο, εκτός από την τελευταία φάση που θα μπορούσαμε να δεχθούμε την ισοφάριση όπως έγινε στο ματς με τα Γιάννενα, έλλειψη συγκέντρωσης, αφήσαμε τη μπάλα να έρθει εύκολα στην περιοχή μας αλλά ευτυχώς ο Γκρατερόλ απέκρουσε και κρατήσαμε τους 3 βαθμούς που για εμάς ήταν σημαντικοί και θέλαμε να πάρουμε με κάθε κόστος».

Για το ποιος ήταν ο “λυτρωτής”:

«Είναι η λειτουργία της ομάδας, ο καθένας κάνει τη δουλειά του. Νομίζω ότι για εμάς ήταν σημαντικό αυτό που είπα στα παιδιά να μπούμε μέσα, να κάνουμε αυτά που ξέρουμε μέχρι το 95ο λεπτό λες και το ήξερα. Το κάναμε μέχρι το 95’, νομίζω ότι βάσει εικόνας δικαιούμασταν τους 3 βαθμούς. Για εμάς ήταν μία σημαντική νίκη. Τρία μας ακόμη, συνεχίζουμε».//