“Καθάρισε” τη Βίρτους η Μονακό

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, η Μονακό επικράτησε με 101-85 της Βίρτους Μπολόνια με για την 4η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μονακό ξεκίνησε με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο, αλλά η Βίρτους τη μιμήθηκε και επανήλθε γρήγορα μετά το αρχικό 9-4. Σταδιακά, μάλιστα, πήρε αυτή τον έλεγχο και απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (25-36). Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν άμεσα με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ και στην τρίτη περίοδο έλαβαν αυτοί τα ηνία του αγώνα. Ο Λόιντ έστειλε τη διαφορά στο +11 (67-56) δίνοντας μεγάλο πλεονέκτημα στην ομάδα του. Η Βίρτους δεν τα παράτησε, πλησίασε στους τρεις (71-68), αλλά ένα 7-0 με πρωταγωνιστές Τζέιμς και Βίτο Μπράουν αποκατέστησαν την τάξη (78-68). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αύξησαν κι άλλο τη διαφορά τους, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι στο φινάλε.

Κορυφαίος για τη Μονακό ήταν οΜάικ Τζέιμς (19 πόντοι, 5 ασίστ), με πολύτιμη συνδρομή από Οκόμπο (18 πόντοι, 5 ασίστ), Ζαϊτέ (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ),ι Στραζέλ (12 πόντοι) και τον από μηχανής Θεό Βίτο Μπράουν (14 πόντοι, 5/6 σουτ).

Από πλευράς Βίρτους, ξεχώρισαν οι Σενγκέλια (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Ντιούφ (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-47, 71-64, 101-85.