Επιστροφή στις νίκες για τη Λανς

Η ομάδα του Φρανκ Εζ κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς επικράτησε με 3:1 της Ναντ και μπήκε εκ νέου στη “μάχη” για την τρίτη θέση της βαθμολογίας στη Ligue 1.

Η Λανς, μετά την ήττα που γνώρισε από τη Νις με 1:0, κατάφερε να βρει άμεσα τον δρόμο προς τις νίκες, προκειμένου να μη χάσει περαιτέρω βαθμολογικό έδαφος. Το σύνολο του Φρανκ Εζ επικράτησε με 3:1 της Ναντ, χάρη σε γκολ των Μασάδο (34′) και Τόμασον (36′) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και αυτογκόλ του Τραορέ στο 74ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μονάχα να μειώσουν με γκολ του Μολέ στο 40ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Πλέον, η Λανς έχει έπιασε βαθμολογικά τη Μαρσέιγ στους 49 βαθμούς, ωστόσο οι Μασσαλοί έχουν ματς λιγότερο, που θα διεξαχθεί το βράδυ της Κυριακής (19/2, 21:45), κόντρα στην Τουλούζ. Από την άλλη, η Ναντ είδε το σερί των δύο νικών στο πρωτάθλημα να σταματά και παρέμεινε στους 28 βαθμούς και την 13 θέση.//